4 sposoby na wspólne robótki z dzieckiem

W dzisiejszych czasach rodzice często zapisują swoje dzieci na dużą ilość zajęć dodatkowych – języki obce, sport, taniec. Na pewno mają one pozytywny wpływ na nasze pociechy, są jednak zazwyczaj kosztowne i wymagają od nas wiele zabiegów logistycznych – dowożenia na zajęcia i z powrotem. Możemy również zadbać o rozwój naszych dzieci w domu, spędzając czas wspólnie, za niewielkie pieniądze. Robótki ręczne pomagają w nauce logicznego myślenia – wymagają zaplanowania pracy, zgromadzenia potrzebnych przyborów. Rozwijają również kreatywność oraz zmysł estetyczny.

Filcowanie na mokro

Najlepiej zacząć od robienia wełnianych kulek. Potrzebujemy trochę czesanki i ciepłej wody z mydłem. Nie musimy używać żadnych ostrych narzędzi typu igły, druty, szydełka, więc tego typu aktywność jest odpowiednia nawet dla bardzo małych dzieci. Turlanie czesanki ręką naprawdę uspokaja, więc dorosły również będzie miał frajdę. Stworzenie kulki nie wymaga specjalnych umiejętności manualnych, nie trzeba również długo czekać na efekty naszej pracy. Z gotowych kulek można zrobić np. korale. Przekłuwamy je drutem (będzie potrzebna pomoc dorosłego) i nawlekamy np. na sznurek.

Haftowanie

Będziemy używać igły, więc jest to robótka odpowiednia raczej dla starszych dzieci. Wzór musi być dopasowany do możliwości i potrzeb dzieci. Powinien być nieduży, prosty oraz jednolity (bez cieniowania). Ważna jest również tematyka motywu, zwierzątka lub zabawki na pewno spodobają się dzieciom. Wyszywanie na kanwie gobelinowej o małej gęstości będzie najwygodniejsze, wtedy łatwiej jest trafić igłą w dziurkę. Najlepiej gdy do haftowania używamy wełny gobelinowej, nie trzeba jej rozdzielać, w trakcie wyszywania szczelnie i równo wypełnia otwory w kanwie.

moodboard-mojepierwsze

Wycinanki z filcu

Filc w arkuszu to fantastyczny materiał do prac ręcznych – jest trwały i przytulny jak tkanina, ale nie trzeba obszywać go na krawędziach. Z filcu możemy tworzyć obrazki, zakładki do książek – wystarczą nam tylko klej i nożyczki. Większe dzieci mogą spróbować zszywać kawałki filcu tworząc np. aplikacje, torby, pokrowce na telefon.

zakładka

Robienie na drutach

Opcja raczej dla dzieci w wieku szkolnym. Ten typ robótek ręcznych daje ogromną satysfakcję, gdyż dzięki niemu można tworzyć odzież i akcesoria, którymi później dziecko pochwali się kolegom i koleżankom. Początkujący na pewno docenią grube druty bambusowe rozmiar ok. 8 mm i dopasowaną do nich grubą włóczkę.

Robótki ręczne to wspaniały sposób na wspólne spędzanie czasu z dziećmi. Cieszmy się każdą chwilą i przy okazji twórzmy piękne rzeczy!

 

  • http://anielique.blogspot.com Anielique

    Dzieci są bardzo kreatywne, wystarczy je zainspirować 🙂 Super pomysły!