Galeria prac czytelników Kramu z robótkami cz.1

Bardzo lubimy pokazywać prace hafciarskie naszych klientów i czytelników – wyszywanie to zdecydowanie hobby dla osób systematycznych, dobrze zorganizowanych, kreatywnych i cierpliwych, ale efekt końcowy wynagradza wszelkie trudy. Haft to również pożyteczne spędzanie wolnego czasu, poza sprawnością manualną i poczuciem estetyki, wyszywanie pomaga ćwiczyć, w każdym wieku, umiejętności organizacyjne i gospodarowanie czasem.

W tym miesiącu otrzymaliśmy list od naszej stałej czytelniczki, doświadczonej hafciarki pani Zofii Bołdy. Dotarło do nas mnóstwo zdjęć wyszywanych prac, jednak ze względu na brak miejsca, z żalem musieliśmy ograniczyć ich ilość. Prezentujemy wybrane dzieła, tematyka jest bardzo szeroka od kwiatów po klasykę malarstwa. Oddajemy głos autorce:

Ludzie posiadają różne zdolności i talenty, ja swój talent mam w rękach. Moje palce wsparte twórczą wyobraźnią wyposażone w odpowiednią igłę potrafią wyszyć obrazy jakich trudno szukać w najlepszych galeriach. Aktualnie jestem na emeryturze, dlatego każdą wolną chwilę wykorzystuję pożytecznie i wartościowo, rozwijając swoje zainteresowania i pasje. Haftem krzyżykowym zajmuję się od 15 lat. Jest to zajęcie niezwykle czasochłonne,wymagające ogromnej cierpliwości,wytrwałości i dokładności. Moje dzieła urzekają kolorami i precyzją haftowanego malunku. To sprawia,że można w pełni podziwiać kunszt wyhaftowanego obrazu ,,malowanego” muliną o dźwięcznej nazwie ,,ARIADNA”. Robię to co sprawia mi satysfakcję. Kocham się w kapeluszach, a mąż w koniach, dlatego mam panie i dzieci w kapeluszach, a dla męża konie.

Klasyczna róża haft

Klasyczna róża

haft-tulipany

Bukiet tulipanów

haft-sowa

Poduszka sowa

haft-reprodukcja-malarstwa

reprodukcja według Aleksieia Harlamoffa „Cygańska księżniczka”

haft-klasyka-malarstwa

reprodukcja według Emile Vernona „Portret z goździkami”

haft-klasyka-malarstwa

reprodukcja według Francisco Goya „Antonia Zarate”

Każdy obraz ma swojego autora, bowiem są to reprodukcje przenoszone za pomocą igły, co zwiększa jeszcze trudność wykonania. Jednak konieczność zachowania precyzji nie tylko mnie nie odstrasza, ale mobilizuje do jeszcze trudniejszych wyzwań. Drugim moim hobby jest ogród. Wiele czasu poświęcam na prace w ogródku,a szczególnie przy kwiatach. Moją miłość do kwiatów widać również na obrazach. Moje obrazy były wystawiane w Lubinie, w Ostrzeszowie w Bibliotece Publicznej oraz dwukrotnie na Ogólnopolski Festiwalu Pasztetników i Potraw z Gęsi. Wystawiałam swoje kartki świąteczne w bibliotece w Czajkowie,oraz w Domu Kultury swoje obrazy. Miałam również wystawę w 2014 w Turku w Muzeum Włókiennictwa.

Zofia Bołda