Robótkowe BHP – czyli jak pracować, żeby nie wysiadły nam plecy i oczy

Aby mogły powstać piękne przedmioty, potrzeba przede wszystkim chęci i umiejętności, ale również koncentracji i cierpliwości. Praca twórcza wiąże się z długotrwałym pozostawaniem w jednej pozycji i koniecznością skupienia wzroku. Musimy uważać, aby nie odbiło się to na naszych oczach oraz plecach. Oto kilka zasad, które pomogą nam przy robótkach ręcznych:

1. Zawłaszcz na stałe trochę domowej przestrzeni na swój warsztat pracy

Wynajdujemy w domu miejsce, w którym najchętniej pracujemy i tworzymy w nim „strefę robótkową”. Nie musi to być od razu całe pomieszczenie, wystarczy kąt z fotelem lub małym biurkiem i krzesełkiem. Pozwoli nam to stworzyć sobie optymalne warunki np. dobrać oświetlenie. Łatwiej będzie nam również utrzymać porządek oraz zorganizować nasze materiały i przybory.

2. Zapewnij sobie wygodne meble

Nie trzeba oczywiście kupować nowych sprzętów domowych, często możemy skorzystać z czegoś co już posiadamy. Część kreatywnych zajęć najlepiej wykonywać przy biurku np. filcowanie, scrapbooking, decoupage. Krzesło, na którym siedzimy powinno mieć regulowane oparcie oraz wysokość – dobrze gdyby było to typowe krzesło biurowe. Dla innych robótek (np. haft krzyżykowy, robienie na drutach) bardziej odpowiedni będzie fotel, najlepiej z podłokietnikami. Wyszywać możemy również przy stole, pomogą nam w tym specjalne krosna hafciarskie, które można przykręcić do biurka. Ich dodatkową zaletą jest również to, że ładnie naciągają tkaninę.

2362_img1_akcesoria_do_wyszywania_81276

3. Zadbaj o oświetlenie

Brak odpowiedniego światła, niestety szybko kończy się problemami ze wzrokiem. Dlatego bardzo ważny jest dobór i umiejscowienie lampy. Oświetlenie nie powinno być za mocne, najlepiej jak najbardziej zbliżone do naturalnego. Lampa powinna mieć regulowaną wysokość. W zależności od tego, gdzie pracujemy (biurko lub fotel) musi być możliwość postawienia jej tak, aby dobrze oświetlała pracę. Małe lampki stojące świetnie nadają się na stół. Posiadają również dodatkowe funkcje – lupa, organizer.

5175_img1_akcesoria_do_wyszywania_82826

 

Większa lampa stojąca będzie idealna do fotela. Dzięki ruchomej szyi ustawimy sobie idealny kąt padania światła. Wysokość dużej lampy możemy regulować, dzięki czemu postawimy ją także na biurku lub przykręcimy do blatu stołu. Dodatkowo mamy do dyspozycji lupę, oraz w przypadku niektórych modeli również organizer.

5172_img1_akcesoria_do_wyszywania_82825

5173_img1_akcesoria_do_wyszywania_82823

Własny, optymalnie urządzony kąt do pracy nie tylko pomoże zapobiec problemom z oczami i plecami. Dzięki wydzielonej przestrzeni, łatwiej będzie nam się zorganizować i skupić, co zaowocuje jeszcze piękniejszymi robótkami. Czego Wam i sobie życzę 🙂

  • Anna S

    Sama prawda…trzeba dbać o „warsztat”, bo konieczność rezygnacji z hobby to straszna sprawa 🙁