5 sposobów na spotkania towarzyskie przy robótkach ręcznych

Często spotykam się z opinią, że robótki ręczne i rękodzieło to zajęcia dla indywidualistów. Aby osiągnąć optymalne rezultaty, najlepiej zabarykadować się samotnie w pokoju i skupić na pracy twórczej. Tymczasem, hobby kreatywne jest świetną okazją do integracji z innymi osobami.

Zajęcia w domu kultury lub bibliotece

W dawnych czasach kobiety wewnątrz różnych warstw społecznych, spotykały się, aby wspólnie szyć, haftować, wykonywać ozdoby. Dzisiaj organizację tego typu wydarzeń wzięły na siebie domy kultury oraz biblioteki. W całej Polsce odbywają się spotkania, gdzie za darmo lub za drobną opłatą można poznać tajniki najróżniejszych form rękodzieła – od decoupage po frywolitkę. Jest to świetna okazja do spotkań towarzyskich, podniesienia swoich umiejętności, oraz wymiany pomysłów. Co ważne takie warsztaty są łatwo dostępne, odbywają się zarówno na wsiach jak i w dużych miastach.

Kluby przy Ośrodkach Animacji i Kultury

Bardziej sformalizowana i zaawansowana odmiana zajęć w domach kultury. Zazwyczaj trzeba pochwalić się regularną aktywnością i wysokiej klasy umiejętnościami. Kluby organizują własne wystawy oraz wyjazdy na imprezy tematyczne.

Festiwale rękodzieła

Idealnym sposobem na poznanie osób o podobnych zainteresowaniach są również targi rękodzieła. Mamy możliwość zaopatrzenia się w wyjątkowe, ręcznie zrobione przedmioty, zaznajomienia się z najświeższymi trendami, czy też zakupienia przyborów. Na większości tego typu imprez są również organizowane warsztaty. Jedynym mankamentem jest to, że festiwale mają zazwyczaj miejsce w większych miastach. Poniżej film z Festiwalu Sztuki i Przedmiotów Artystycznych w Poznaniu.

Wystawy robótek ręcznych

Jest to dobra okazja dla osób, które osiągnęły wysoki poziom wykonania do pochwalenia się swoimi umiejętnościami. Początkujący również znajdą coś dla siebie. Oglądanie prac profesjonalistów inspiruje do nauki i samodoskonalenia, oraz generuje nowe pomysły. Robótki można obejrzeć bardzo szczegółowo, twórcy są często skorzy do rozmowy i wymiany doświadczeń.

wystawa_1

wystawa_2

Zdjęcia pochodzą z ogólnopolskiej Wystawy Rękodzieła Artystycznego „Z nici Ariadny 2015” w Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Internet

Nieograniczone źródło wiedzy, jednym kliknięciem można odnaleźć kursy w postaci tekstu lub filmu wideo. Przeglądanie galerii gotowych prac dostarcza mnóstwo inspiracji. Kontakty międzyludzkie w postaci dyskusji na forach lub w sekcji komentarzy nie zastąpią spotkań twarzą w twarz, ale dają szansę na komunikację i poznania chociażby wirtualnych znajomych.

A Wy macie jakieś własne sposoby na spotkania przy robótkach ręcznych?

  • https://www.youtube.com/channel/UCwfgm85tfHw6jN2HuA--J-A neon

    Mamy, dzisiaj akurat, z koleżankami robimy sobie wieczór z rękodziełem. Koleżanki będą wyszywać torebki na kanwie plastikowej a ja kolejną poduszeczkę. Cieszę się że Was znalazłam.