6 najpopularniejszych wzorów z serii Klasyka Malarstwa

Reprodukcje dzieł malarskich to bardzo popularne wzory wśród hafciarek. Ze względu na rozmiar oraz bogatą paletę kolorystyczną, są to zazwyczaj schematy wymagające doświadczenia i zaawansowanych umiejętności manualnych, ale gotowy haft wygląda na ścianie zjawiskowo. Dzisiaj prezentujemy reprodukcje cieszące się największym powodzeniem.

Jan Matejko „Bitwa pod Grunwaldem”

Jan Matejko to jeden z najważniejszych i najpopularniejszych polskich malarzy. Tworzył w latach 1853 – 1893 w nurcie realizmu, głównie obrazy o tematyce historycznej i batalistycznej. Bitwa pod Grunwaldem to zdecydowanie jego flagowe dzieło. Jego stworzenie zajęło malarzowi 3 lata, oryginał ma wymiary 426 × 987 cm i znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie. Nasza reprodukcja została dostosowana do potrzeb hafciarek – mierzy 80 x 105 cm i przedstawia centralny fragment obrazu księcia Witolda unoszącego miecz i tarczę w geście triumfu oraz otaczających go rycerzy.

image description

reprodukcja wg. obrazu Jana Matejko „Bitwa pod Grunwaldem”

Leonardo da Vinci „Ostatnia wieczerza”

Leonardo da Vinci był czołowym, włoskim malarzem epoki renesansu. Okres twórczości da Vinciego przypada na lata 1472 – 1519. Ostatnia wieczerza powstawała w latach 1495 – 1498, ma formę malowidła ściennego i znajduje się w refektarzu klasztoru przy kościele Santa Maria della Grazie w Mediolanie. Dzieło ma wymiary 460 × 880 cm . Wzór do haftu mierzy 55 x 150 cm i uwzględnia wszystkie elementy oryginału.

image description

reprodukcja wg. obrazu Leonardo da Vinci „Ostatnia Wieczerza”

Eugene Bidau „Paw i gołębie w ogrodzie”

Bidau był francuskim malarzem tworzącym w XIX wieku, malował głównie martwe natury i pełne przepychu ogrody wyższych sfer. Obraz „Paw i gołębie w ogrodzie” reprezentuje właśnie tę drugą kategorię tematyczną twórczości malarza. Dzieło powstało w 1888 roku i obecnie znajduje się w prywatnej kolekcji, ma wymiary 250 x 160 cm. Motyw do wyszywania mierzy 50 x 81 cm.

image description

reprodukcja wg. obrazu Eugene Bidau „Paw i gołębie w ogrodzie”

Leondardo Da Vinci „Dama z łasiczką”

Jest to jedyne dzieło Leondardo da Vinci znajdujące się w Polsce i jednocześnie najcenniejszy obraz w naszych krajowych zbiorach. Powstały w 1489 roku portret przedstawia Cecylię Galerani, kochankę księcia Ludovico Sforzy (pochodzącego z tego samego rodu co królowa Bona). Oryginał o wymiarach 54,7 cm × 40,3 cm można obejrzeć w Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie. Reprodukcja do haftu ma prawie identyczny rozmiar – 50 x 40 cm.

wzor_do_haftu_2151

reprodukcja wg. obrazu Leonardo da Vinci „Dama z łasiczką”

Alfons Mucha „Boginie pory roku”

Mucha był czeskim malarzem i grafikiem epoki secesji, aktywnym twórczo w latach 1879 – 1939. Wykonywał portrety pięknych kobiet zazwyczaj w otoczeniu roślin, symboli i arabesek. Seria Boginie pory roku ma formę litografii, dzieła znajdują się w prywatnych kolekcjach. Nasze reprodukcje mają wymiary 24 x 51 cm.

image description

reprodukcja wg. obrazu Alfonsa Muchy „Zima”

image description

reprodukcja wg. obrazu Alfonsa Muchy „Jesień”

image description

reprodukcja wg. obrazu Alfonsa Muchy „Lato”

image description

reprodukcja wg. obrazu Alfonsa Muchy „Wiosna”

Jan Matejko „Sobieski pod Wiedniem”

Kolejne dzieło Jana Matejki w naszym zestawieniu. Namalowany w latach 1882 – 1883 obraz przedstawia bitwę stoczoną w 1683 pod Wiedniem między połączonymi siłami polsko – austriacko – niemieckimi a Imperium Osmańskim. Konkretny uchwycony moment to wręczenie posłańcowi przez króla Jana III Sobieskiego wiadomości do papieża Innocentego XI ogłaszającej pokonanie wojsk tureckich. Oryginalny obraz o wymiarach 458 × 894 cm znajduje się w Muzeach Watykańskich w Watykanie. Zmniejszoną kopię można oglądać także na Wawelu w Krakowie. Wzór do haftu ma wymiary 80 x 118 cm i pokazuje centralny fragment obrazu – króla Sobieskiego, posłańca, żołnierzy zwycięskich wojsk oraz pokonanych Turków.

image description

reprodukcja wg. Jana Matejki „Bitwa pod Wiedniem”

Haftowane reprodukcje klasyki malarstwa to ponad czasowa dekoracja, dzięki talentowi do robótek ręcznych, dokładności i odrobinie twórczego zapału, możemy mieć w domu swoją prywatną kolekcję światowych dzieł sztuki.