Wyszywanie? Nie tylko tkaniny!

Nie samą kanwą człowiek żyje. Szukając inspiracji w sieci, natrafiłam na prace wyhaftowane na materiałach z pozoru nie mających nic wspólnego z haftem. Generalnie, metoda polega na regularnym i dokładnym podziurkowaniu podłoża i przewlekaniu muliny wg. wcześniej przygotowanego schematu. W rachubę wchodzą raczej tylko nieskomplikowane wzory, ale całość prezentuje się naprawdę oryginalnie. Podlinkowane filmiki instruktażowe są niestety tylko w języku angielskim, ale wszystkie były przeze mnie oglądane również z wyłączonym dźwiękiem. Moim zdaniem da się zrozumieć o co chodzi.

Papier

Najłatwiejsze podłoże, do pracy wystarczy zwykła igła. Nie trzeba się zaopatrywać w specjalne narzędzia. Z przeciętnego notesika w jednokolorowej oprawie można wyczarować unikalny prezent. Zdjęcia do obejrzenia tu.

A tu jeszcze filmik instruktażowy pokazujący jak zrobić kartkę okolicznościową podobną metodą

Drewno

Można spróbować po tym jak się osiągnie mistrzostwo w wyszywaniu na papierze. Opcja dla prawdziwych twardzielek 😉 Bez wiertarki się nie obejdzie. Ale efekt niesamowity. Zdjęcia tu. Poniżej wywiad z artystką, która pracuje używając podobnej metody.

Skóra

Bardzo fajny sposób na stworzenie oryginalnej biżuterii używając np. starego paska. Niestety trzeba się zaopatrzyć w specjalne narzędzia do skóry. Gotowa praca do obejrzenia tu.

Czy ktoś z Was próbował już haftować używając jednego z powyższych materiałów? Pochwalcie się efektami.

  • http://anielique.blogspot.com Anielique

    Haft na drewnie wygląda trochę topornie, za to bardzo podoba mi się na ubraniach 😉